Proč si vybrat realitního makléře?

06.10.2020

Proto! Fotografie které prezentujete vy!

Fotografie, které prezentuji já...

Jde o pronájem a je potřeba jednat rychle. Nechci, aby majitel měl prázdný byt, kdyť příjde o peníze. Nemůžu tedy čekat, než si fotograf najde čas. 

Fotografie a úpravy Jakub Bakeš.


Jsou to vyhozené peníze! Vždyť mám super mobil, nafotím si to sám. Moje fotografie ohromí všechny. Jsou sice tmavé a rozmazané, ale zato je v záběru můj pes. Umístím je na portál typu bazoš či si připlatím za bezrealitku a už jen čekám na zájemce. Sice jsem oslovil 95% realitních kanceláří, kteří mě budou bombardovat svými telefonáty, ale zato jsem ušetřil za inzerci a oslovil 5% potencionálních zájemců.


Přesně takovéto inzeráty mám rád, jako realitní makléř a investor tyto nemovitosti nakupuji a dále prodávám, často s více než 100 % ziskem. Takovýchto inzerátu stále vidím spousty a jsem za ně rád. Bohužel nemám tolik peněz, abych je všechny mohl koupit, takže se zaměřuji na ty s tím psem :). Rozhodně doporučuji mít profesionální fotografie, protože to je základ a to Vám prodá nemovitost za tržní hodnotu a někdy možná i kousek výš. Dnes je mimo jiné standard 3D prohlídka nemovitosti, videoprohlídka, 3D půdorys nemovitosti, Dron. Toto vše Vám v rámci svých služeb mohu zařídit, aby prezentace byla dokonalá. I přes všechny tyto vychytávky moderní doby by ale jen makléř na místě měl rozhodnout, jestli je vhodná virtuální prohlídka, abychom neukázali něco, co není reprezentativní, protože většina nemovitostí je o emocích.

Spoustu lidí, kteří prodávají svou nemovitost v ní bydlí a řeší různé situace jako je rozvod, děti, tchýně či zrovna vytopená koupelna od souseda. Před prodejem je vždy vhodné nemovitost uklidit a naaranžovat tak, aby to oku lahodilo. Samozřejmě, dá to práci, ale vyplatí se to. Čím lepší a důkladnější prezentace bude, tím méně Vám do nemovitosti bude chodit realitních turistů a více vážných zájemců. Bohužel toto je velmi častý jev, ze kterého budete za chvíli otráveni. Zkušený makléř se zájemce o byt proto ptá, jestli chce byt či dům a pokud se rozhodnete pro byt, tak Vás rád pozve na prohlídku bytu, který nabízí. Bohužel někteří zájemci uvažují mezi domem za Prahou nebo bytem v Praze. Ještě se nerozhodli co vlastně chtějí, ale mají to kousek, tak se jdou na byt podívat. Stojí to pak čas mě i majitele. A čas jsou peníze.

Pokud se rozhodnete prodávat na vlastní pěst je dost pravděpodobné, že prodáte pod cenou, už jen z důvodu prezentace Vaší nemovitosti, která má vliv na omezený okruh potencionálních zájemců. Pokud je zájemců málo i přes profesionální prezentaci, máte vysokou cenu. Pokud je zájemců hodně, máte nízkou cenu a tady je třeba o ceně licitovat. Kdo dá víc, bere. V tomto případě Vám pomůže zkušený makléř dostat z toho maximální prodejní cenu. Zároveň vyřadí ty zájemce, kteří nedosáhnou na hypotéku a nejsou dostatečně bonitní. Spousta prodávajících se chytne a pak lituje, že nemovitost zarezervovala klientovi, který nedosáhne na hypotéku a z prodeje sejde. Zde může být i problém a to velmi častý, že banka odhadne cenu nemovitosti na nižší částku. Pokud klient financuje hypotečním úvěrem, rázem musí dát větší procento vlastních zdrojů, které už je nad jeho možnosti. Pro tyto případy spolupracuji s vlastním hypotečním poradcem, specialistou ve svém oboru a ten mi prověří zájemce o nemovitost jestli je dostatečně bonitní. Zároveň zkušený makléř ví, že se nemovitost nabízí za vyšší cenu a že k tomuto může dojít.

Kupní smlouvy většinou nechávám na právníkovi, se kterým spolupracuji. Advokátní úschovu financí vždy na advokátovi. I když by se mohlo zdát, že právní servis je v dobrých rukou, vše ještě kontroluji. V minulosti se mi u jiné právní agentury stalo, že se pár stovek tisíc přelilo mezi tři prodávající a jsou z toho zbytečně nepříjemnosti. Víc očí, víc vidí. Naštěstí vše dopadlo dobře. Vlastně vždy dopadlo vše dobře a to od roku 2012, kdy jsem začal pracovat pro velkou realitní agenturu. Nyní pracuji sám pod svým jménem. Nabízím zkušenosti a férové jednání. Věřte, že pokud využijete mé služby, vždy prodáte za nejvyšší možnou cenu a budete to mít bez práce. Já zase věřím, že makléř se svojí přidanou hodnotou zaplatí. Přeci jen, když potřebuji udělat elektřinu, také si najmu elektrikáře, který svému oboru rozumí.

Zpracoval Jakub Bakeš - realitní makléř.