Tržní odhad ceny bytu a situace v roce 2022.

11.10.2022

Snažím se velmi pečlivě zpracovat tržní odhad ceny nemovitosti a zohlednit všechny aspekty, které mohou navýšit cenu nemovitosti. 

Profesionální prezentace, inzerce a cílená reklama je u mě základ, abych mohl oslovit i ty, kteří o nákupu nemovitostí zatím nepřemýšlí. 

Každý chce prodat svojí nemovitost za maximální cenu. Pokud je ovšem představa majitele přehnaná a ani do budoucna nechce tuto cenu snížit a výhradní smlouvu mi dát jen na měsíc, tak se prostě nedohodneme. Můj čas a peníze věnovaný na nadstandardní prezentaci a inzerci by byl ztracen. 

Pokud prodávám  pro své klienty, chci se odrazit od ceny, která má reálné základy a lze s ní pracovat. Aktuálně se trh nachází v turbulentní době, kde přiznejme si, jdeme s cenou dolu. Domy, které jsem prodával od začátku války na Ukrajině šly cenově skokově dolů. Pokud se zde topí plynem a blížíme se energetické třídě G, je tento sestup ještě razantnější. Dnes, když někdo kupuje dům, chce ideálně Nízkoenergetický dům se solárními panely na střeše. Pozitivní nálada z roku 2021 je pryč. Dnes se již nedělají aukce na nemovitosti a inzertní stránky se plní novými nabídkami. Dnes je čas kupujících a nemovitosti jsou ve výprodeji.

Jako investor do nemovitostí se těším na rok 2023, protože kdo má peníze na účtu, příští rok přijde čas nákupů.

Myslím si, že ti kdo potřebují prodat nemovitost a zkoušejí to za vyšší cenu, že si počkají z tohoto rozhodnutí nebudou šťastní a řeknou si, "měli jsme toho Bakeše poslechnout, když byl ještě čas."

Na jednom ze školení říkali, že hypoteční sazby půjdou v roce 2025 dolů. Dle mého názoru můžeme, pokud to tak bude, očekávat v roce 2025 oživení realitního trhu a ceny půjdou zase nahoru. Takže kdo chce prodat za vyšší cenu, musí si prostě počkat, pokud bude na co čekat...

I přes tyto negativní věci poslední doby se mi podařilo navýšení ceny o 1 000 000 kč pro mé klienty den před rezervací s jiným klientem, který tlačil na cenu a prodejní doba už se zdála neúnosně dlouhá a zájemců chodilo poskrovnu.

Mnozí prodávající by již dům zarezervovali, přišli o peníze a byli spokojeni. Pokud ale jste zkušený obchodník, víte, že každá prohlídka může přinést své ovoce.

V roce 2021 se mi podařilo zrealizovat prodej domu za 10 000 000 kč, kde byl odhad banky 7 700 000 kč, což je o 2 300 000 kč více pro moje klienty. 

Nemovitostí v nabídce nemám moc, aktuálně dokonce žádnou :), ale snažím se pro prodávající udělat maximum, abychom dobře prodali.

Při kliknutí na obrázek níže si můžete prohlédnout tržní odhad ceny bytu, kde jsme se bohužel nedohodli na spolupráci z výše zmíněných důvodů.